Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Apple

Apple cihazlarınızı, artık araba anahtarı olarak kullanabileceksiniz!

Apple
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple, halihazırda gündelik hayatta kullanılan kredi kartlarını sanal ortama geçirerek, ödeme yöntemlerinde devrim niteliğinde çözümler oluşturmuştu. Cebinizde taşıdığınız, iPhone’unuz ile geçerli ödeme noktalarında telefonunuzdaki NFC sistemlerini kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.


İlginizi çekebilir: Apple katlanabilir ekran patenti aldı!

reklam
MSI reklamı

Firmanın asıl amacı, bakıldığı zaman, yaşamda mevcut görevlerimizi çok daha verimli hale getirmek. İnsanlar, yıllar içinde kredi kartı, kimlik vb. gibi gerekli evrakları evlerinde bırakarak dışarı çıkıyorlar. Özellikle Amerika’da Apple cihazları bulunan kullanıcılar toplu taşıma ve kimlik kartı gibi evrakları hiç yanlarında taşımadan direkt mobil cihazlarıyla ödeme yapabiliyorlar. Aslında bunlardan dahası da var. Bir sonraki adım araba anahtarını da sanallaştırmak.

9to5Mac’in haberine göre en son yayınlanan iOS 13.4 beta sürümünde “CarKey” denen bir fonksiyon işletim sistemine dahil edilmiş. CarKey sayesinde, telefonunuzda bulunan NFC çipi ile destekli araçlarda kapıların otomatik açılması sağlanabilecek. Hatta ve hatta kullanıcılar, aracın anahtarı olmadan da otomobillerin aktif olarak çalıştırılabilmesi sağlanacak.

Apple

Bu özelliği aktive etmek için de iPhone cihazlarda bulunan Apple’ın Cüzdan (Wallet) uygulamasına gidip arabanızı eklemeniz gerekiyor. Aracınızda bulunan NFC çipine yaklaştığınız anda kurulum işlemleri başlamış oluyor. Daha önceden anahtarı uygulamaya eklediyseniz eğer, iPhone veya Apple Watch cihazlarınıza bir dokunuşla aracınızı çalıştırabiliyorsunuz.

FaceID’nin ise CarKey fonksiyonu için kullanmanız gerekmeyecek. Akbil’lerde olduğu gibi bir sistem işleyecek. Telefonunuzun şarjı bitse bile aracınızı çalıştırabileceksiniz (Az şarj bile NFC’nin çalışmasına yetiyor).

Şirketler de “CarKey”den yararlanabilecek!

Diğer bir havalı özellik ise, oluşturduğunuz dijital anahtarların Cüzdan uygulamasından paylaşılabiliyor olması. Anlık bir durumda herhangi bir şahısa veya diğer aile üyelerinize işlemleri tekrarlamadan bu yeni özelliği kullanmaları sağlanıyor. Bu demek oluyor ki cüzdanınızda birden fazla anahtar da bulunabiliyor. Büyük bir şirketiniz ve geniş bir filonuz varsa her çalışanınıza gereksiz anahtar çıkarmak yerine uygulama yoluyla araba anahtarını verebiliyorsunuz.

CarKey özelliği açıkçası kullanım itibariyle çok etkili olacağı aşikar. Firmanın ayrıca bu sistemin içerisine gömülü ehliyet lisansını ve araç ruhsatını da dahil etmesi bekleniyor. Beta sistemde mevcut olan bu fonksiyonu heyecanla bekliyoruz. Umarız ki bu sistem yakın zamanda yaygınlaşır.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ve AR, ventilatör üretmek için kullanılacak!

iPhone 12
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple ve Verizon, kurumsal müşteriler için iPhone 12 ve 5G’yi pazarlamak adına ortak bir etkinlik düzenleyerek iş ve iş akışlarını nasıl iyileştirebileceğini anlattı.


İlginizi çekebilir: M1 MacBook Air, AnTuTu’da 1 milyondan fazla puan aldı!

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 ve AR nasıl işlevsellik kazanacak?

25 dakikalık kısa etkinlikte Apple’ın Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Prescott, iPhone 12’deki donanım ve “sektör lideri güvenlik” ile kurumsal özellikleri arasındaki sıkı entegrasyondan bahsetti. Etkinliğin bir parçası olarak Apple, farklı uygulamalar içeren ve 5G’nin yanı sıra yeni iPhone’ların belirli işlerin yeniden düşünülmesine nasıl yardımcı olduğunu gösteren bir video oynattı.

iPhone 12

Apple videoda, yeni iPhone ve 5G’nin COVID19’un neden olduğu ventilatör talebini karşılamaya nasıl yardımcı olabileceğinden bahsediyor. New York’ta bir beyin cerrahı olan Dr.Osamah Choudry’nin özellikle vurguladığı video, mühendislik, eğitim ve tıp alanından farklı sektörleri kapsıyor.

Dr.Choudry videoda, New York City’deki hastanelerin Nisan ayında ne kadar kapasitede olduğunu, sağlık sistemini ve ön saflarda bulunan sağlık çalışanları üzerindeki baskıyı anlatıyor. COVID19 hastaları için ventilatörlere olan yüksek gereklilik konusundaki mücadeleler hala sürüyor. Önde gelen bir ventilatör şirketi, bunun üstesinden gelmek için makinenin planını açık kaynaklı hale getirerek uygun araçlara sahip herkesin bunu yapmasına izin verdi.

Hastaneler ve üreticiler, üretime ve hızlı dağıtıma yardımcı olmak için iPhone’un gücünü kullanarak bu planı alıp etkileşimli bir AR uygulamasına dönüştürdüler. Aşağıdaki videodan sunumun detaylarını görebilirsiniz.

Devamını oku

Apple

Bazı Apple M1 Mac kullanıcıları Bluetooth sorunları yaşıyor!

Bazı Apple M1 Mac
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Bazı Apple M1 Mac sahipleri, kablosuz çevre birimlerinin aralıklı olarak kesilmesinden tamamen işlevsel olmayan Bluetooth bağlantılarına kadar yeni makinelerde Bluetooth bağlantısı ile ilgili sorunlar olduğunu bildirdi.


İlginizi çekebilir: YouTube, videoları bölümlere ayıran yapay zekayı test ediyor!

reklam
MSI reklamı

Apple M1 Mac kullanıcıları Bluetooth sorunlarını raporladı

M1 MacBook Air, M1 MacBook Pro 13 inç ve M1 Mac mini modellerine sahip bazı kullanıcılar, Bluetooth fareler, klavyeler ve kulaklıklar gibi üçüncü taraf aksesuarlarının yanı sıra AirPods, Magic Mouse ve Sihirli Klavye gibi Apple aksesuarlarında da bağlantı sorunları olduğunu bildirdi.

Bazı Apple M1 Mac

M1 sahipleri, aksaklıkları tartışmak için bazı forumlarda ve Reddit’te konu oluşturdular. YouTube içerik oluşturucusu Patrick Tomasso’nun paylaştığı tweete göre, sorunlar çevre birimlerinde ara sıra oluşan kopukluklardan tam arızalara kadar uzanıyor. Tomasso, M1 Mac mini’de yaşanan geniş bağlantı sorunlarını özetledi ve endişelerini yansıtan forum gönderilerine işaret etti. Ayrıca Bluetooth bağlantı zorluklarını detaylandıran bir video yayınladı. Bununla birlikte, bunun bir yazılım sorunu mu yoksa daha köklü bir şey mi olduğu konusunda hala bir fikir birliği bulunmuyor.

Sorunların ne kadar yaygın olduğu henüz belli değil ancak Bluetooth sorunları Mac’lerde daha öncelerde de karşımıza çıkmıştı. Yine de, Bluetooth bağlantısına büyük ölçüde güvenen ve yeni bir M1 Mac’i bekleyen herkes için haberler endişe verici görünüyor. Apple ise henüz sorunlara yanıt vermedi.

Devamını oku

Apple

Apple güvenlik şefi, silah ruhsatı için polise rüşvet vermekle suçlanıyor

Apple güvenlik şefi, silah ruhsatı için polise rüşvet vermekle suçlandı
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple küresel güvenlik başkanı, şirket çalışanlarına gizli ateşli silah lisansı almak için polise yüzlerce ücretsiz iPad ile rüşvet vermeye çalışmakla suçlanıyor. California’daki savcılar, iki memurun, karşılığında bir şey teklif etmedikçe başvuranlara gizli silah (CCW) taşıma iznini reddettikleri bir dolandırıcılığa karıştıklarını iddia ediyor.


İlginizi çekebilir: Apple en az bir iPhone 13 modelini, tam kablosuz olarak tanıtabilir!

reklam
MSI reklamı

Apple güvenlik şefi Moyer, memurlara rüşvet vermekle suçlanıyor.

Thomas Moyer, ilçe şerifinin ofisine yaklaşık 70.000 $ (yaklaşık 50.000 £) değerinde 200 iPad bağışlamayı teklif etti. Ayrıca, Apple çalışanlarının bu tarz dört talebini kabul ettirmeye zorlamakla suçlanıyor. Savcılar, 50 yaşındaki Moyer ve subaylardan biri – subay Rick Sung – polisin şerifin ofisine baskın yaptığını ve belgelere el koyduğunu öğrendiğinde, devir teslimin son dakikada geri çekildiğini iddia etti.

Apple güvenlik şefi, silah ruhsatı için polise rüşvet vermekle suçlandı

48 yaşındaki Sung, rüşvet istemekle suçlanıyor. Ayrıca 43 yaşındaki başka bir subay, kaptan James Jensen bir keresinde ona yardım etmekle suçlanıyor.Santa Clara bölge savcısı Jeff Rosen, “Undersheriff Sung ve kaptan Jensen CCW lisanslarını bir eşya gibi değerlendirdi ve istekli alıcılar oldukları anlaşıldı. Rüşvet arayanlar, itaatle ödüllendirilmemeli, bölge savcılığına bildirilmelidir. ” BBC, “Buna ister kısasa kısas, isterseniz ödenen bedel diyin. Yasadışıdır ve halkın ceza adaleti sistemine olan güvenini derinden aşındırır.””Bir kolluk kuvvetinin yüksek rütbeli üyeleri bir rüşvet planının merkezinde olduğunda, bu tüm kolluk kuvvetlerinin rozetini, şerefini, itibarını ve trajik bir şekilde etkinliğini lekeler.”

Polis şüpheli rüşvet dolandırıcılığını iki yıldan uzun süredir araştırıyordu.

Davayla ilgili olarak 49 yaşındaki sigorta komisyoncusu Harpreet Chadha da suçlandı. Sung, Chadha’dan lisans karşılığında yaklaşık 6.000 dolar değerinde bir San Jose Sharks hokey maçı için Sevgililer Gününde çok rağbet gören kutu koltuk biletleri talep etmekle suçlandı. Savcılar, “Şerif Laurie Smith‘in aile üyeleri ve en büyük siyasi destekçilerinden bazıları, şerif olarak süitine yeniden seçilmesiyle ilgili küçük bir kutlama düzenlediler” dedi.

Bir CCW lisansının maliyeti genellikle 200 ila 400 ABD Doları arasında. Başvuru sahibinin ruhsat için “iyi bir neden” göstermesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bir ateşli silah kursunu tamamlaması ve iyi bir ahlaki karaktere sahip olması şartı var. Ancak, şerif kimin hak kazanması gerektiğine karar verme konusunda geniş takdir yetkisine sahip. Bölge savcılığının Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, dört kişi de suçlamaları kendilerine resmi olarak 11 Ocak‘ta okutacak. Suçlu bulundukları takdirde hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler