Sosyal medya

Otomotiv

Amazon Sürücüsüz Araçlar için Özel Bir Patent Aldı

Amazon’un sürücüsüz araçların otobanda bir arada çalışabilmesini yönetecek bir ağ sistemi için patent başvurusu kabul edildi.

Amazon’un patent başvurusu çevrilebilir şeritlerde sürüşü de içeriyor. Çevrilebilir şeritlerde trafiğin akış yönü yaşanan bir kaza esnasında ya da bazı yoğunluklarda değişiyor. Ancak sürücüsüz araçlar henüz bu değişikliği algılayamıyor.

Patentte ise sürücüsüz araçlar birbirleriyle sürekli iletişim halinde ve bu sayede trafik akışını değiştirebiliyorlar. Bu şehirlerarası yollarda ya da yeni yollarda pek bilinmeyen trafik kurallarına uymayı sağlayacak. Perakende devinin böyle bir patent olması sürpriz olmadı çünkü kendi lojistik filosunu kurarak daha fazla teslimat yapma planları yapıyor.

reklam

Aralık ayında firma depolarından direkt olarak teslimat yapmak için yüzlerce tır satın almıştı. Sürücüsüz araçların sürücü maliyetini azaltacağından dolayı bu tarz bir seçim kulağa mantıklı geliyor. Tırlar, drone ile teslimat yapılan Prime Air programının dışında çalışacak.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Elektrikli Mercedes EQA’ya ait resmi “casus fotoğrafları” yayınlandı!

2017’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept halinin ilk gösterimi yapılan Mercedes-Benz EQA’nın prototip testleri önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanacak. Bu yılın sonlarına doğru ise kamuflajlarından kurtulacak gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: BMW iX3, aerodinamik jantlarıyla test edilirken görüntülendi!

reklam

Üreticinin doğruladığı bir habere göre aracın tanıtım tarihi 2020 yılının sonlarına doğru olacak. Yani bu sonbahardaki Paris Otomobil Fuarı‘nda aracı görmemiz olası. Fakat Mercedes, EQA prototiplerinin, hava sıcaklığından etkilenmeden düzgünce çalışabildiğinden emin olmak istiyor.

Testlerin son aşamasında Mercedes, EQA prototiplerini İsveç‘e götürdü. Oradaki testlerde aracın soğuk iklimlerdeki şarj olma durumunu, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bataryaların termal yönetimini ve bu şartlarda aracın kabininin nasıl bir konfor sunduğu incelendi. Diğer test kriterleri ise aracın buz ve kar üzerindeki enerji geri kazanımı ve çekiş yetenekleriydi.

Mercedes EQA nasıl bir performans tablosuna sahip?

Yeni GLA‘nın elektrikli kardeşi, MEA EVA II platformunda yükselecek ve Mercedes EQC’nin altında konumlandırılacak. 60 kWh ve 100 kWh arasında değişen batarya seçenekleriyle karşımıza çıkacak Mercedes EQA, yaklaşık 400 km gibi bir menzil sunacak. Ayrıca 201 beygir, 268 beygir ve 335 beygir güç sunan üç farklı motor seçeneğiyle de tercih edilebilecek.

Mercedes tarafından doğrulanan bir başka haber ise 2020 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda, EQ Power serisi altında, henüz hangi modeller olduğu açıklanmayan plug-in hibrit araçları da görücüye çıkaracak olması. Elektrikli modellere ek olarak makyajlı E63 AMG, yeni GLA 45 AMG ve GT 73 AMG plug-in hibrit araçları da üreticinin standında yer alacak.

Devamını oku

Genel

BMW iX3, aerodinamik jantlarıyla test edilirken görüntülendi!

Tamamen elektrikli BMW iX3 test edilirken casus kameralara yakalandı. Bu sefer araç, opsiyon olarak sunulması beklenen aerodinamik tasarımlı jantlarıyla görüntülendi.


İlginizi çekebilir: 2020 Audi A3’ün koltukları, dönüştürülmüş PET şişelerden yapılacak!

reklam

Alman üreticinin iX3 için tasarladığı bu jantlar, standart bir X3‘ün jantlarına göre %5 daha az sürtünme yaratıyor. Ayrıca hafif tasarımı sayesinde aracın tüketim değerlerine az da olsa etki ettiği söyleniyor. Avrupa WLTP testine göre %2 kadar daha fazla menzil sunuyor. Yani aynı aracın standart jant takılı haliyle yapılan sürüşlere göre yaklaşık 10 km kadar daha fazla mesafe gidebileceğimiz vaat ediliyor.

Geçen senenin sonlarına doğru açıklanan WLTP test döngüsü sonuçlarına göre iX3’te kullanılan 74 kWh‘lik batarya paketi 440 km’yi aşan bir menzil sunuyor. Bu batarya paketi 282 beygir güç, 400 Nm tork üreten bir motor ile arkadan itişli bir şekilde karşımıza çıkacak.

iX3‘ün üretimi, BMW Brilliance Automotive ortak girişimi ile bu yıl Çin’de başlayacak. 2021 yılı sonlarına doğru üretilmeye başlanacak araç, Alman üreticinin 5. nesil eDrive teknolojisini kullanan ilk araç olacak.

Devamını oku

Genel

2020 Audi A3’ün koltukları, dönüştürülmüş PET şişelerden üretilecek!

Vegan derilerin otomotiv endüstrisinde çoktan yerini aldığı bir dönemdeyiz. Audi ise PET şişelerden dönüştürülen malzemelerden koltuk yaparak yeni bir akım başlatacak gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: Elon Musk’tan, Bill Gates’e Porsche tepkisi

reklam

Audi’nin bu yeni planı, ilk olarak 2020 model A3’te karşımıza çıkacak. Araçtaki tekstil malzemelerinin %89’u dönüştürülmüş plastikten yapılacak. Söylenene göre 45 adet 1.5 litrelik PET şişeden elde edilen malzemeyle 1 adet koltuk imal edilebiliyor. Ayrıca 62 adet PET şişeden ise aracın halı döşemeleri yapılabilecek.

2020 A3’teki koltuk döşemelerinin önemli bir kısmında dönüştürülmüş PET kullanılacak olsa da, %100’ünün geri dönüştürülmüş malzemeden yapılması bir sonraki jenerasyona kısmet olacak gibi. Bu durumu şirketin tekstil bölümü şefi Ute Gronheim: “Koltuk döşemelerinin alt tabakasıyla üst tabakasını birleştirmeyi, söz konusu dönüştürülmüş malzemeyle yapmak biraz zor oluyor. Fakat bunu geri dönüştürülebilir polyester ile değiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız koltuk döşemesini tamamen karıştırılmamış malzemeden yaparak, tekrar geri dönüştürülebilir kılmak. Şu an bundan çok da uzakta değiliz.” şeklinde açıkladı.

Birkaç ay içinde çıkacak olan yeni A3’te 3 farklı koltuk döşemesi tasarımı olacak. Bunlardan ilki “Torsion” olarak adlandırılan, sarı kontrastlı dikişleri olan döşeme tipi. Diğeri ise “Puls” olarak adlandırılan, koltukların yan kısımlarında yapay deri kullanılan tasarım. Sonuncusu ise S Line paketi ile satışa sunulacak olan, siyah ve gümüş renkli döşemelere kaya grisi rengi dikişlerin bulunduğu bir tasarım. Fakat ilerleyen zamanlarda Audi’nin kırmızı ve siyah renkli kontrast dikiş renklerini, opsiyon olarak sunacağı söyleniyor.

Önümüzdeki hafta 2020 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtılması beklenen yeni A3’te, elektrifikasyonu da destekleyen MQB Evo platformu kullanılacak. Tasarım konusunda sportif çizgilerin hakim olacağı beklenen araçta son teknoloji donanımlar ve güvenlik önlemleri yer alacak. Elbette ki model ailesinin en tepesinde S3 ve RS3 araçları olacak.

Devamını oku